Partner do nauki języka angielskiego pilnie poszukiwany

Autor Piotr Majewski | 27-02-2020

,,Aby mówić po angielsku trzeba mówić”- zakładam, że ten slogan jest znany większości z Was. Jednak jak przełamać swoją barierę językową? Czy lepiej uczyć się z native speakerem czy z polskim lektorem?

Przełam swoją barierę językową

Odbieram od Was dziesiątki wiadomości w których często piszecie, że pomimo wielu lat nauki wciąż macie opory by zacząć mówić. Najtrudniej jest wykonać ten pierwszy krok, ale tu nie ma skutecznej metody. Na początek zadajcie sobie pytanie – dlaczego tak bardzo boicie się odezwać? Co Was krępuje? Co się takiego stanie nawet jeśli nie złożycie poprawnie zdania? Czy bardziej zależy Wam na tym co pomyślą o Was inni, czy na tym aby się porozumieć ? Uzyskać odpowiedź, złożyć zamówienie w restauracji, czy przedstawić swój pomysł szefowi w pracy? Wiem, że łatwo się mówi, ale aby zacząć mówić trzeba mówić. Ważne jest by przekazać komunikat i zostać zrozumianym, a cała reszta przyjdzie z czasem. Wasz strach jest nieuzasadniony, a wieczna ucieczka i unikanie mówienia, tylko potęgują Wasze ograniczenia.

Moja rada: Odważ się mówić, pozwól popełniać sobie błędy, ale mów jak najczęściej i jak najwięcej. 

Polak vs. native speaker?

W Internecie można znaleźć setki różnych opinii, jedni przekonują, że jeśli uczyć to tylko z native speakerem (osobą, której ojczystym językiem jest język angielski), drudzy opowiadają się za polskimi lektorami. Nie mam dla Was jedno rozwiązania. Dlaczego? Ponieważ, każdy z nas jest inny. Jeśli krępujesz się porozmawiać z kolegą z pracy w języku angielskim, dlaczego nagle miałabyś/miałbyś odważyć się rozmawiać z native speakerem?  Minusem nauki z native speakerem, jest fakt, że takiej osobie ciężko będzie wytłumaczyć gramatykę. Zaletą, jest to, że nie masz ucieczki. Nawet jeśli będziesz zdenerwowana, -ny, zestresowana -ny, musisz mówić po angielsku. Z polskim lektorem możesz utknąć na etapie podstawowych komunikatów czy zwrotów. Zawsze istnieje pytanie, czy lektor ma odpowiednie doświadczenie i umiejętności. Dlatego zanim podejmiecie decyzję o podjęciu współpracy, zapytajcie o kwalifikacje lektora oraz certyfikaty potwierdzające jego wiedzę.

Jak zacząć mówić po angielsku?

Na podstawie moje doświadczenia, wiem że łatwo się mówi przełam swoją barierę…Dlatego zdradzę Wam mój sprawdzony sposób.

  1. Zacznijcie mówić sami do sobie, opowiadajcie jak Wam minął dzień, co planujecie robić w najbliższy weekend, jakie macie marzenia. Cokolwiek, ważne by mówić. Dobrym słuchaczem jest pies, kot nawet chomik.
  2. Rozmawiajcie w małych grupach. W Internecie czy na Fb jest mnóstwo osób, które szukają partnera do rozmowy. Warto wybrać grupę o podobnym poziomie zaawansowania i o podobnych zainteresowaniach. Zawsze łatwiej mówić nam o czymś co jest nam bliskie. Bo czy wyobrażacie sobie, by artysta opowiadał po angielsku o giełdzie papierów wartościowych, bądź prawnik o sposobach sedacji pacjenta na bloku operacyjnym?
  3. Przełamanie bariery komunikacji w małej grupie to początek do pokonania własnych ograniczeń. Często już po 2-3 spotkaniach w grupie poczujecie się pewniej. Zobaczycie, że otoczenie Was rozumie – a przecież o to chodzi.

Szukasz partnera do rozmów napisz do mnie.