Od czego zacząć naukę języka angielskiego?

Autor Piotr Majewski | 27-02-2020

Jak wybrać najlepszy kurs i metodę nauki języka angielskiego? Czym kierować się przy wyborze lektora? Czy zacząć naukę od słownictwa czy gramatyki? Sekretny przepis na efektywną naukę języka.

Po kilku miesiącach (czasem po kilku latach) ostatecznie podejmujesz decyzję o nauce języka angielskiego. Tylko jak zacząć? Tyle słówek, przydatnych zwrotów no i gramatyka z 16 czasami, do tego pisownia i wymowa. Szukając w Internecie kursów angielskiego wyświetla nam się kilkaset rekordów. Zamęt, panika i zniechęcenie, to emocje które łatwo mogą zniechęcić i skutecznie zdemotywować do podjęcia nauki.

Najskuteczniejsza metoda nauczania angielskiego

Obecnie mamy ogromny dostęp do różnych kursów językowych. Kursy stacjonarne, kursy indywidualne, kursy grupowe, angielski online, angielski z dojazdem do klienta i wiele innych. Jak wybrać kurs dla siebie? Każdy z nas jest inny, mamy swoje upodobania przyzwyczajenia, dlatego chciałabym napisać, że moja metoda jest najlepsza, ale prawda jest taka, że każdy  nas musi wybrać ten sposób, który dla niego będzie najlepszy. Jeśli źle czujesz się w grupie, szukaj kursów indywidualnych. Masz nielimitowany czas pracy i nie masz czasu by dojeżdżać na zajęcia, wybierz kurs online. Warto jednak przed wyborem odpowiedniego kursu rozważyć kilka czynników:

 • wybieraj spośród kursów dla dorosłych, kursy dla dzieci i młodzieży są prowadzone w zupełnie inny sposób i w innym zakresie
 • sprawdź kto będzie Twoim lektorem
 • ilu osobowe są grupy
 • zweryfikuj czy szkoła posiada certyfikaty
 • dopytaj czy szkoła daje możliwość sprecyzowania kierunku kursu

Dzięki czemu będziesz mógł się skupić na nauce przydatnych zakresów tematycznych. Zdecydowanie lepiej postawić na naukę słownictwa i wyrażeń, z których będziemy korzystać w przyszłości. Bo czy biznesmen, który działa w sektorze finansów musi znać nazwy, wszystkich chorób układu hormonalnego?

Gramatyka jest nieistotna?

Nauka gramatyki jest zmorą większości kursantów. Nie da się jednak zaprzeczyć, że gramatyka jest ważna, i nie da się przed nią uciec. Warto jednak uświadomić sobie, że na początku, kiedy dopiero zaczynamy naukę języka, dużo ważniejsza, od prawidłowego szyku zdania,  jest skuteczna komunikacja. Jeśli błędnie zbudujemy zdanie, a zostaniemy zrozumiani –  wygraliśmy.

Moja rada: Warto zapamiętać sobie już na samym początku nauki, to że każde zdanie w języku angielskim jest zbudowane identycznie: Osoba + czasownik + reszta zdania

Aha, na pocieszenie powiem Wam, że nikt nie używa 16 czasów, nawet Anglicy.

Sekretny przepis na skuteczną naukę języka?

Podobnie jak nie przebiegniesz maratonu po trzech tygodniach biegania, tak nie nauczysz się 100% angielskiego po miesiącu.

 1. Daj sobie czas.
 2. Ustal wraz z lektorem swoje priorytety.
 3. Spisz w punktach plan jaki chcesz zrealizować i działaj krok po kroku.
 4. Nie rozpraszaj swoje uwagi i energii – tutaj zachęcam Cię do przeczytania mojego wcześniejszego wpisu.
 5. Poznaj swojego ,,przeciwnika”. (Wielu z Was uczyło się wcześniej języka na pamięć, to nie jest najlepsza metoda. Jeśli chcesz nauczyć się angielskiego musisz zrozumieć ten język, jego budowę, zachowania. Wówczas jak puzzle, sam ułożysz obrazek.)
 6. Aby nauczyć się mówić, musisz mówić!
 7. Ćwicz na głos, rozmawiaj, opowiadaj, możesz mówić nawet sam do siebie.
 8. Pracuj codziennie 15 – 30 minut. (Jeśli możesz wydłużyć czas nauki zrób to, ale nigdy nie przekraczaj 30 minut na raz. Możesz np. parę razy poćwiczyć po 20 minut co da Ci np. 60 min, ale nigdy nie ćwicz 60 min ciurkiem szczególnie jeśli ćwiczysz samodzielnie).

Więcej porad jak się uczyć, aby się nauczyć znajdziesz na moim kanale YT: https://www.youtube.com/channel/UC7DWngU3vLAeaihYbSVIRYw
Stale możemy być w kontakcie na Fb:https://www.facebook.com/toppotentialKH/