Kluczowe działania przy nauce języka angielskiego

Autor Piotr Majewski | 27-02-2020

Dziś zdradzę Wam, czego nie robić podejmując próbę nauki angielskiego. Jedno z najczęściej zadawanych przez Was pytań, brzmi: ,, Dlaczego pomimo tak wielu lat nauki języka, wciąż nie umiem mówić?’’ Dlaczego? Ponieważ wielu z Was nie potrafi skupić się na najważniejszych działaniach, rozpraszając swoją energię na mniej ważne, poboczne czynności.

Mój pierwszy raz

Każdy z nas uczył  się kiedyś czegoś ten pierwszy raz. Uczyliśmy się pływać, jeździć na rowerze, prowadzić auto czy smażyć pierwszego naleśnika.

Czy zaczynając naukę pływania, na pierwszych zajęciach uczymy się pływać stylem motylkowym? Kiedy rozpoczynamy naukę jazdy na rowerze, wsiadamy na kolarkę szosową? A kurs na prawo jazdy zaczynamy od parkowania równoległego? Nie, naukę zaczynamy od podstaw. I tak zapisując się na pierwsze lekcje pływania, przez pierwszy okres ćwiczymy tylko oddychanie pod wodą. W aucie uczymy się zmieniać biegi, a na rowerze walczymy z utrzymaniem równowagi. Uczymy się elementarnych podstaw, tak by iść dalej. Dokładnie tak samo jest z nauką języka.

Osoba + czasownik + reszta zdania

Często kiedy zaczynam kurs, jednym z pierwszych zadań, jakie powierzam moim kursantom, są ćwiczenia utrwalające odpowiednią budowę zdania. Dla wielu, ta czynność wydaje się być tak banalna, że rezygnują z regularnych ćwiczeń. Zapominają o budowaniu fundamentów. To częsty przypadek, wielu z was rozpoczynając naukę, nie przywiązuje uwagi do kluczowych czynności, rozpraszając swoją energię na czynności poboczne. Poświęcacie czas na kolejne audiobooki, studiowanie gramatyki czy naukę słówek. Rozpoczynacie naukę  pływania od ćwiczeń stylu motylkowego i nawrotów w basenie.  Tymczasem nie nauczycie się angielskiego, nie znając odpowiedniej budowy zdania. Co z tego, że potraficie wymienić kilkanaście cech charakteru, jeśli nie będziecie w stanie wykorzystać tych słówek budując wypowiedź?

Jak nauczyć się angielskiego?

Jeśli zależy Wam, by skutecznie nauczyć się języka, skupcie się na podstawowych, kluczowych działaniach. Poznajcie podstawy, nauczcie się prawidłowego oddychania pod wodą – a reszta sama przyjdzie z czasem.

Polecam Wam mój film: https://www.youtube.com/watch?v=8pH1OXuYZY0&t=4s