Dzieci uczą się szybciej niż dorośli?

Autor Piotr Majewski | 27-02-2020

Czy prawdą jest, że dzieci uczą się szybciej niż dorośli? Czy po 30 roku życia masz szansę, by zacząć rozmawiać po angielsku? Dlaczego tak wielu dorosłych obawia się, że nie da rady?

Dorośli vs. dzieci, kto skuteczniej uczy się angielskiego?

Powszechnie uważa się, że to dzieci uczą się szybciej. Czy my dorośli  jesteśmy od nich gorsi? Dzieci uczą się dużo  i szybko, ponieważ jest to ich obowiązek. My dorośli uczymy się bo chcemy. Owszem dzieciaki szybciej przyswajają nowe wiadomości, ale też bardzo szybko zapominają.  Przyjmują wiedzę automatycznie, bezrefleksyjnie – zakuć, zdać, zapomnieć. Dodatkowo dzieci bardzo rzadko zwracają uwagę na szczegóły, niuanse językowe. Nauka dorosłych jest dojrzalsza. Wiemy po co to robimy i co jest dla nas ważne. Nie tylko zakuć, zdać, zapomnieć, ale nauczyć się praktycznie wykorzystywać to czego się nauczyliśmy.

Dlaczego dorośli decydują się na naukę języka angielskiego?

Język angielski podobnie jak obsługa komputera, dziś jest praktycznie niezbędny. W pracy, na urlopie czy podczas oglądania filmu. Nie ukrywajmy, znajomość tego języka jest bardzo przydatna i znacznie ułatwia nam życie.

Najważniejsze motywatory  do nauki angielskiego u dorosłych

  •  praca
  • możliwość awansu
  • nowe perspektywy
  • pracy za granicą
  • większe zarobki
  • szacunek przełożonych
  • komunikacja z rodziną
  • poznanie nowych osób

To dlaczego chcesz nauczyć się mówić po angielsku jest Twoją indywidualną potrzebą. Ważne, ze czujesz, że chcesz to zrobić.

Czy w każdym wieku można nauczyć się angielskiego?

Tak, tak i jeszcze raz tak. Często piszecie do mnie pełni obaw – ,,Czy mając więcej niż 20 lat mogę  nauczy się angielskiego?’’-  W nauce angielskiego nie ma ograniczeń wiekowych. To WY sami decydujecie czy chcecie to zrobić i na ile jest to dla Was istotne.

Ciekawostka: Nauka angielskiego to doskonały trening dla mózgu, ćwiczy pamięć, kojarzenie faktów, według naukowców to doskonały trening dla osób po 50 roku życia.

Stres i obawa przed ośmieszeniem

Boję się i stresuję, kiedy tylko muszę coś powiedzieć … – znacie to? Dorośli, w porównaniu do dzieci zdecydowanie częściej stresują się podczas mówienia po angielsku. Dodatkowo stres blokuje nasze myślenie. Obawiamy się, że powiemy coś niepoprawnie, dlatego wolimy przemilczeć, niż zabrać głos. Dzieci pod tym względem mają zdecydowanie łatwiej, One nie czują lęku, nie zastanawiają się czy ktoś będzie ich oceniał – chcą coś powiedzieć i to komunikują.  Zanim  przemilczymy kolejne spotkanie z zarządem, warto rozważyć czy warto?  Czy aby nie tracisz więcej siedząc tylko i milcząc? Tu zachęcam do mojego filmu – ,, Angielski to nie wiedza to umiejętność’’.  Nie bój się mówić, rozmawiaj jak najczęściej, tylko wówczas pokonasz swój strach.

Nie poddawaj się, bądź cierpliwy

Brak cierpliwości i nierealne oczekiwania, to kolejne dwa powody, dla których nauka dorosłych może być trudniejsza. Powszechnie uważa się, że to dzieci są niecierpliwe, z moich obserwacji jest odwrotnie. To my dorośli często chcemy czegoś na już, na teraz. Pamiętasz wpis o motywacji? Nie ważne czy chcesz schudnąć, zbudować dom czy nauczyć się angielskiego – na to wszystko potrzeba czasu. Nie oczekuj, że efekty przyjdą same już po tygodniu. Nie trać zapału i bądź systematyczny, a rezultaty przyjdą same.

Odpowiednia metoda nauki angielskiego dla dorosłych

Czy istnieje najlepsza metoda nauki języka angielskiego? – chciałabym napisać, że to moja jest najlepsza J Prawda jest taka, że każdy z nas jest inny i każdy musi znaleźć tą najlepszą metodę dla siebie.  Część z Was będzie dodatkowo zmotywowana do nauki w grupie, innych grupa będzie stresować. Wy znakomicie odnajdziecie się za to na kursie indywidualnym. Jeszcze inni wybiorą naukę przez Internet, oglądając filmiki edukacyjne czy wykupując kurs na platformie. W dzisiejszych czasach mamy wiele opcji do wyboru. Moja rada, znajdź tą metodę, która przyniesie Ci radość, satysfakcję i dobrą zabawę.

Nie wiesz jaka metoda będzie dla Ciebie najlepsza, napisz do mnie.