Dlaczego większość z nas stara się mówić z brytyjskim akcentem?

Autor Piotr Majewski | 27-02-2020

Język angielski spotkamy dziś praktycznie wszędzie. W tym języku dogadamy się zarówno w Szwajcarii, Etiopii czy w Omanie. Na cały świecie gramatyka i ortografia (z małymi wyjątkami) jest identyczna. Nie da się jednak ukryć, że angielski choć wszędzie taki sam, w różnych częściach świata brzmi inaczej.

Który angielski jest więc poprawnym angielskim?

Odpowiedzmy sobie ostatecznie, to z jakim akcentem mówimy bo angielsku nie definiuje tego czy mówimy w sposób poprawny. To czy mówimy poprawnie możemy oceniać po tym czy znamy poprawną budowę zdania, czasy, formy czasowników i słownictwo. Akcent pozostaje sprawą drugorzędną. Duże różnice w sposobie mówienia usłyszymy już na samych Wyspach Brytyjskich, Anglicy, Walijczycy Szkoci wszyscy pięknie mówią, a jednak słychać wyraźne różnice w ich akcencie. Nie wspominając już o Amerykanach, Australijczykach czy Kanadyjczykach. We wszystkich tych miejscach język angielski jest językiem ojczystym.

Czy Amerykanin czy Szkot wstydzi się swojego akcentu?

Zdecydowanie nie, to dlaczego, więc my Polacy mamy się go wstydzić? Akcent to również ukryte stereotypy, a te jak wiemy mogą być bardzo krzywdzące. Jak pokazują badania, ludzie oceniają jakimi jesteśmy osobami i jaki jest nasz status materialny na podstawie tego, jak mówimy.

Jak pozbyć się polskiego akcentu?

W wielu szkołach i kursach są specjalne dedykowane zajęcia ,, Jak pozbyć się polskiego akcentu”. Wiecie co ja myślę, lepiej ten czas i energię poświęcić na naukę słownictwa oraz gramatyki, poznając właściwa budowę zdania i wymowę słówek. Z czasem sami będzie potrafili zidentyfikować gdzie popełniacie błędy i nad czym warto popracować. Swoja droga kiedy na siłę, próbujemy mówić jak członek rodziny królewskiej –  wyobrażając sobie, że mamy śliwkę w budzi – to prawdziwa porada jaką znalazła w sieci, która gwarantuje brytyjski akcent – Mówimy komicznie, nienaturalnie i sztucznie.

Bądź my sobą!

Nie wstydźmy się tego kim jesteśmy, nie udawajmy na siłę kogoś innego. Nauczmy się swobodne i poprawnie rozmawiać po angielsku, akcent…na akcent przyjdzie czas później. Nie oceniajmy ludzi na podstawie tego jakim akcentem mówią. Unikajmy pochopnego oceniania innych, bo przecież nie chodzi o to, by kogoś oceniać, tylko aby się porozumieć. Chcesz dowiedzieć się więcej: zobacz co jeszcze dla Ciebie przygotowałam. To zdecydowanie najszybszy i najskuteczniejszy sposób nauki języka.

Zachęcam do śledzenia moich lekcji na YT znajdziesz mnie również na FB.